Novinky

Vážení občané, milí přátelé, kolegové,
pod obrázkem Podolského přístaviště najdete stručný přehled událostí a novinek, které se mě, mých přátel nebo mojí činnosti bezprostředně týkají. V případě, že je zde pozvánka na nějakou akci, budu rád, když přijdete a aktivně se zapojíte. Pokud budete chtít nějakou záležitost více prodiskutovat či získat více informací, obraťte se na mě, prosím, prostřednictvím kontaktního formuláře.

11. 6. 2024   MČ Praha 4 letos spouští nový projekt více než 40 drobných ploch nesekaných trávníků o celkové rozloze přes 10 000 m2, kde umožníme trávě a bylinám plnohodnotně vykvést a vyrůst. Posílíme tak ekologickou funkci městské krajiny, aniž bychom nutně ohrozili alergiky, pejskaře či rekreanty. Více v reportáži České televize.

10. 6. 2024   Do úspěšného a dětmi oblíbeného programu MČ Praha 4 „Záhonky pro školky“ už je zapojeno 7 našich mateřských škol, naposledy MŠ Mendíků a MŠ Točitá. I letos se zahradní slavnost náramně vyvedla!


5. 6. 2024   Z přátelské zahrady Jeremenkova je park Adolfa Borna. Jak jsem se na změně názvu se svým radničním kolegou podílel, si můžete přečíst tady. Slavností akt k pojmenování parku po čestném občanovi Prahy 4 chystáme za přítomnosti České televize.


2. 6. 2024   I letos se Česku nevyhnuly povodně. O vývoji situace na jihu a západě Čech jsem hovořil pro ranní vysílání Studia 6 České televize (v čase 2:16:37).

1. 6. 2024   Jako první letos vykvetla květnatá louka na Novodvorské. Ale vlastě se s ní pro letošek tak úplně nepočítalo. O to více potěšila!


31. 5. 2024   Na Branickém náměstí právě proběhla výměna letitého přístřešku MHD, kterou jsem si u THMP již předloni objednal. No, jde to pomalu, ale hlavně že se sliby plní. THMP, díky!

30. 5. 2024   Jako každý rok, letos již posedmé proběhl tradiční úklid veřejných pozemků v Michli, znovu se studenty Střední školy mezinárodních a veřejných vztahů Praha. Studentům i jejich učitelům za pomoc jménem radnice moc děkuji! Více v reportáži PRAHA TV.


21. 5. 2024   Konečně jsou hotové opravy květníků v bazénu metra Budějovická. Zase jeden drobný krůček na cestě k civilizovanému prostoru. Teď je na řadě magistrát. Na průběh nesnadné revitalizace se můžete podívat tady nebo tady.

21. 5. 2024   Na Branickém biotopu právě probíhají parádní večerní a ranní žabí koncerty. Jsem moc rád, že ani ne po roce provozu se vše parádně rozjelo a na biotopu to žije.

6. 5. 2024   Společně s kolegy z radnice, zástupci skautů a sokola, zástuci ministerstva obrany, občany a dětmi jsme si připomněli oběť padlých za II. světové války i dny květnového osvobození od nacistické okupace. Čest památce všech padlých.


24. 4. 2023   Tentokrát na Spořilově, v útulném prostředí Roztylského náměstí proběhl již tradiční „Den Země s Prahou 4“. A opět bylo na co se dívat, získat nové vědomosti, zkusit si své dovednosti anebo jen tak relaxovat na zeleném koberci. Letos jsme nově zařadili mobilní planetárium a jako tradičně nadchli sokolníci. Více též v reportáži PRAHA TV.

24. 4. 2024   O proměnách Braníka, těch nedávných i plánovaných, informoval deník Metro. Jsem rád, že si našeho úsilí ve zvelebování Prahy 4 mediálně všimli.☺


22. 4. 2024   Dnes bylo zahájeno hlasování o občanských projektech v rámci participativního rozpočtu radnice pro rok 2024. Přidejte se a hlasujte, já už svého favorita našel!

19. 4. 2024   Úspěšný projekt MČ Praha 4 „Záhonky pro školy“ pokračuje i letos, a to nově na MŠ Mendíků a MŠ Točitá. A děti si to opět užily!

12. 4. 2024   Je bezpečné koupání se v řekách a volné přírodě? Jaká je kvalita vody v Seině před OH? A kde se bezpečně koupat u nás? Nejen na tyto otázky jsem odpovídal pro Studio ČT24 (v čase 13:40).

11. 4. 2024   MČ Praha 4 má 7 nových čestných občanů. Bylo mi ctí být při tom. Více v reportáži PRAHA TV a v postu na FB Praha 4.


8. 4. 2024   MČ Praha 4 se aktivně připojila k celonárodní akci „Ukliďme Česko“. Jsem rád, že jsem mohl také pomoci. Více též v reportáži TV PRAHA.

4. 4. 2024   Saharský písek "změřily" i naše školní imisní stanice. Více prachu bylo na ZŠ Filosofská (dolní graf), která se nachází výškově 70 m nad 1950 m vzdálenou stanicí ZŠ Školní. Proč tomu tak bylo se dozvíte zde.


29. 3. 2024   Zkrášlování Prahy 4 díky nově nastavené spolupráci s oblastí údržby zeleně pokračuje. TSK Praha, děkujeme!.

23. 3. 2024   Ode dneška jsou plně přístupné a veřejnosti otevřené 4 nové herní prvky na vodním biotopu Braník, včetně jedné z největších houpaček v Praze 4, které nahradily původní hřiště.


19. 3. 2024   Dnes začala dlouho připravovaná revitalizace Branického náměstí. Revitalizace bude spočívat v kompletní změně povrchů, výsadbě nových stromů, instalaci vodního prvku (přízemní fontány) a renovaci sousoší Jana Husa. Vše podpořeno novým mobiliářem a moderním LED osvětlením. Hotovo by mělo být do poloviny prázdnin. Více na webu online deníku Naše Praha.


2. 3. 2024   Může „potok“ majetkoprávně rozdělit pozemky a jaké jsou povinnosti majitele? Poměrně složité téma jsem komentoval pro pořad České televize Černé ovce.

29. 2. 2024   K vodnímu biotopu Braník byly po odstranění původního hřiště v souvislosti s výstavbou biotopu právě nainstalovány 4 herní prvky v designu respektujícím biotop a jeho okolí, kapitola tamní proměny území se tak pomalu uzavírá.


28. 2. 2024   Na dvou základních školách v Praze 4, nově v ZŠ Školní v Braníku a nadále v ZŠ Filosofská na Sídlišti Novodvorská pokračuje úspěšný projekt měření imisí, který městská část Praha 4 odstartovala na konci roku 2021. Odkaz na živá data a datové řady z obou škol najdete na protálu Pincity. O projektu informoval i deník Pražský patriot a v reportáži TV PRAHA.

27. 2. 2024   Zatápění podolské ulice V Rovinách a okolních nemovitostí po přívalových deštích snad po letech skončí. Dnes jsme s kolegy z TSK a PVK snad navrhli efektivní řešení.

25. 2. 2024   Konečně se po více než 3 letech úsilí podařil převod pozemků pod budovami bývalých stavebnin ze státu na magistrát. Materiál na jejich svěření do správy MČ Praha 4 právě míří do Rady a Zastupitelstva. Až bude pozemek náš, můžeme na rok 2025 naplánovat do rozpočtu revitalizaci pozemků v park včetně odstranění dezolátních budov.

30. 1. 2024   Po dnešní schůzce se zástupcem TSK mohu s radostí oznámit, že protihluková stěna na ochranném valu na křížení ulic V Podzámčí × Rosečská, která byla z důvodu havarijního stavu snesena, bude obnovena v původním rozsahu.

25. 1. 2024   O tom, že největším nepřítelem politika je čas jsem se rozepsal pro tištěný čtrnáctidenník Naše Praha 4. Text s dalšími informacemi k ročnímu bilancování mé práce na radnici najdete na straně 4.

13. 1. 2024   V lednovém Tučňáku na straně 8 jsem v mém názoru publikoval několik zajímavých odkazů, které mi při každodenní práci na úřadě ulehčují práci. Věřím, že pomohou i vám v rozhodnutí, na koho se s případným podnětem správně obrátit.

27. 12. 2023   Všem lidem dobré vůle přeji úspěšný rok 2024, pevné zdraví a správnou míru optimismu k tomu. Ať se vám daří! Tomáš Hrdinka

20. 12. 2023   Praha 4 má sedm nových čestných občanů. Dne 20. 12. 2023 o tom rozhodlo poslední letošní zastupitelstvo a mně bylo ctí, že jsem jako iniciátor tohoto výjimečného kroku mohl být osobně jako zastupitel u toho. Děkuji upřímně všem jmenovaným za jejich činnost a reprezentaci.

6. 12. 2023   Po několikaletém úsilí jsme oficiálně pojmenovali prostranství před Podolskou vodárnou jako park Antonína Engela podle architekta tohoto monumentálního díla. Pro park připravujeme další rozvoj, více se dozvíte v reportáži PRAHA TV.


5. 12. 2023   MČ Praha 4 právě vyhlásila granty pro fyzické a právnické osoby s rezidencí na MČ Praha 4 včetně oblasti životního prostředí. Přeji úspěch při jejich podávání i vyhodnocení!

4. 12. 2023   Spolu s dětmi z MŠ Mezivrší a zástupci radnice jsme rozsvítili vánoční strom před novou radnicí, letos i s novým betlémem. Hezký, klidný advent.

29. 11. 2023   V tuto chvíli již míří do schránek po celé Praze 4 první číslo našeho časopisu „Čtyřka“. Pojďte se s námi začíst, kdo za Vás na radnici bojuje, co se nám povedlo za poslední rok prosadit a na co se můžete v roce 2024 těšit. Děkujeme za ohlasy a Vaši podporu.

27. 11. 2023   Ve středu 6. prosince v 15:00 hodin se u jihovýchodního rohu Podolské vodárny uskuteční slavnostní akt k oficiálnímu pojmenování parku Antonína Engela. Jste srdečně zváni!


1. 11. 2023   Po několika letech, kdy docházelo k usychání stromů na Nuselské a v přilehlých ulicích, bude ještě letos nekvalitní výsadba velkoryse obnovena. O nové kvalitě spolupráce mezi Prahou 4 a odpovědnou TSK jsem informoval na straně 22 listopadového Tučňáku. Tak snad už se konečně zadaří.


1. 11. 2023   O mé dlouhodobé podpoře komunitní zahrady Mečislavova v Nuslích jsem informoval na straně 7 listopadového Tučňáku. Věřím, že zajištěním pachtu se zahradě dostává tolik vzývané dlouhodobé stability, která umožní další její rozvoj a prosperitu.

30. 10. 2023   Dnes jsme si se zástupci radnice, sokolské obce a občanské společnosti připomněli 105. výročí vzniku samostatného Československa. A zároveň si tím i připomněli cenu svobody a mnohdy nelehekou péči o ni se vším, co s tím souvisí, včetně osobní odpovědnosti každého z nás.


24. 10. 2023   Včera jsem se s kolegy z komunálu i poslanecké sněmovny zúčastnil besedy o životním prostředí v Praze, jak se adaptovat na změny klimatu, co s dopravou a tak. Video z debaty je možné zhlédnout na Youtube.

18. 10. 2023   V Jízdárně Pražského hradu se koná překrásná výstava věnovaná retrospekci 100 let česko-slovenské architektury. Součástí výstavy jsou i desítky modelů realizací či připravovaných návrhů. Určitě doporučuji navšívit.

16. 10. 2023   Dlouhodobý ekologicko-edukativní program MČ Praha 4 „Záhonky pro školky“ i letos vyvrcholil zahradní slavností s loutkovým divadlem pro naše nejmenší diváky a zahradníky. Tentokrát na půdě MŠ Němčická, kam zavítaly i děti z MŠ Ohradní a Kotorská, které se do úspěšného programu rovněž přihlásily. A děti si svou slavnost opravdu užily! Více v reportáži PRAHA TV.

16. 10. 2023   Předprostor před Penny v Braníku byl na můj popud konečně zrevitalizován. Nové obložení a hlavně zábradlí zamezí posedávání osob na zídkách, nevzhlednou betonovou lavičku nahradily 2 menší zabraňující polehávání. Doplněny byly i dva nové odpadkové koše. Příští rok bude MČ Praha 4 pokračovat v revitalizaci parčíku pod ním.


13. 10. 2023   Nová květnatá loučka při ulici Družstevní je stále v plném květu. MČ Praha 4 také vyměnila pejskaři neustále vandalizovaný ochranný plůtek za živý plot a žádá tamní obyvatele o ohleduplnost.


13. 10. 2023   Městská část Praha 4 na začátku října ve spolupráci s dopravní policií vyparkovala auta parkující mimo modré zóny vedle objektu Trigemy v Braníku. Nebude tak docházet k nekomfortním, až nebezpečným situacím při výjezdu z garáží.


9. 10. 2023   Městská část Praha 4 vyvěsila v pondělí 9. října 2023 na budově historické Nuselské radnice vlajku Státu Izrael na znamení podpory Izraele a solidarity s jeho obyvateli, kteří v těchto dnech čelí teroristickým útokům hnutí Hamás.

2. 10. 2023   Do sekce Cestování jsem přidal pár fotek z letošního Jižního Tyrolska.

26. 9. 2023   Pro pořad České televize „Z metropole“ jsem komentoval chystanou revitalizaci jezírka a smart osvětlení v nuselském parku Jezerka.

25. 9. 2023   Malé české toky ohrožuje sucho. Velký problém mají i organismy, které v nich žijí. Ne vše ale nutně musí bý na škodu. O příčinách vysychání toků jsem spolu s dalšími experty hovořil v povedené reportáži pořadu „Zaostřeno“ pro Český rozhlas Plus.

22. 9. 2023   MČ Praha 4 uspořádala pro své obyvatele v rámci místní Agendy 21 již tradiční osvětově diagnostickou akci Den zdraví s Prahou 4. Bylo to i přes silnější vítr opravdu povedené, více v galerii níže a v reportáži PRAHA TV.

4. 9. 2023   Spolu s kolegy z radnice jsem jménem MČ Praha 4 přivítal letošní prvňáčky, jako již tradičně na mé domovské ZŠ Školní. Tak ať se jim ve škole daří!

1. 9. 2023   Videoreportáž z vodního biotopu Braník je zároveň pozvánkou pro ty, kteří na něm ještě nebyli. Množství zvířat a vodních rostlin, stejně jako šumění kaskádového přítoku do jezera určitě stojí na návštěvu. O nově otevřeném vodním biotopu informoval na straně 7 i zářijový Tučňák.


29. 8. 2023   „Medard v zimě“ pomáhá suchu. Tuto celkem silnou mediální zkratku, další příčiny opakucícího se sucha v Česku a jak se mu můžeme bránit jsem popsal pro Seznam Zprávy.

27. 8. 2023   Hlubší vrty nepomůžou. Kde chybí voda, měli by uvažovat o napojení na vodovod. O tom, že přívalové deště sucho v Česku nevyřeší jsem informoval ČRo Radiožurnál a iRozhlas.

25. 8. 2023   Francouzi kvůli olympiádě oživují Seinu. Češi mají řeky čistší, ovšem koupají se „na divoko“. Že se koupání v řekách třeba i velkých měst netřeba obávat jsem popsal pro portál Ekonews.

8. 8. 2023   V ranním vysílání pořadu Snídaně s Novou jsem se vyjadřoval k aktuálním povodním ve Slovinsku (v čase 1:06:50), příčinám velkých povodní a možnostmi ochrany před nimi.

6. 8. 2023   Na dětské hřiště Na Mlejnku, které je zároveň největším hřištěm spravovaným MČ Praha 4, byla nově nainstalována smart toaleta, která dříve stávala bez většího využití v Podolí.


28. 7. 2023   Sucho na českých řekách. O tom kde je dnes největší sucho, co je jeho příčinou a jak s ním do budoucna bojovat jsem pohovořil pro Studio ČT24 (v čase 11:15).

28. 7. 2023   Přestože prší, sucho trvá. Proč mizí české řeky? Co je hlavní příčinou suchých řek a kolik v krajině chybí vody jsem popsal pro deník Aha!.

28. 7. 2023   Čistší, než se zdá. Máme se obávat koupání ve Vltavě v Praze nebo v jiných našich řekách? Odpovídal jsem pro týdeník Respekt.

25. 7. 2023   Jsem rád, že jsme na MČ Praha 4 mohli přivítat prvního místopředsedu hnutí Karla Havlíčka a sezmánit jej s našimi výsledky.

19. 7. 2023   Dnes byl po téměř 5 letech od první myšlenky a 6 měsících od zahájení výstavby oficiálně otevřen Vodní biotop Braník na konci ulice Za Mlýnem. S výsledkem jsem moc spokojen a věřím, že kromě vodních rostlin a živočichů potěší při návštěvě i Vás. Je na co se dívat, i co číst. Více též v reportáži PRAHA TV.

18. 7. 2023   I letos pokračuje úspěšný projekt Záhonky pro školky, jehož prostřednictvím MČ Praha 4 v rámci ekologické výchovy a místní Agendy 21 poskytuje svým mateřským školám, které o program projeví zájem, vyvýšené záhonky pro pěstování zeleniny, bylinek nebo okrasných rostlin.


10. 7. 2023   Jako jedna z menších kontribucí developera bylo dnes otevřeno nové dětské hřiště pod objektem Trigemy v Braníku. A už si hned našlo své malé zákazníky!


3. 7. 2023   První letošní květnaté louky právě nakvétají, ostatní je v závislosti na počasí snad již brzy doženou. Aktuální fotky jsou z Novodvorské, Vídeňské a Antala Staška, věřím, že svoji pestrostí a barevnou paletou potěší i Vás. O projektu 15 květnatých luk MČ Praha 4 se dočtete i v letním vydání časopisu Tučňák.

30. 6. 2023   V letním čísle Tučňáka se na straně 8 v mém názoru dozvíte, kam na Praze 4 na zajímavý výlet. Zároveň jsem si na straně 22 dovolil shrnout úspěšný projekt květnatých luk v Praze 4, se kterým jsme začali v roce 2020 a těší mě dodnes.

9. 6. 2023   I letos se můžete těšit na nové květnaté louky! Přibylo dalších 5 nových lokalit, všechny podrobnosti včetně přehledné mapy jednotlivých luk se dozvíte na webu MČ Praha 4 nebo v detailu na portálu Pincity.


23. 5. 2023   V parku Na Pankráci proběhla za nádherného počasí již tradiční akce „Den Země s Prahou 4“. Jménem MČ Praha 4 bych rád poděkoval všem prezentujícím, účatníkům a sponzorovi za vydařenou akci. Více v reportáži TV PRAHA.

19. 5. 2023   Na 125 dětských hřištích a sportovištích MČ Praha 4 proběhne ještě do konce května každoroční výměna písku a doplnění kačírku (štěrku) do dopadových ploch, a to především z bezpečnostních, hygienických a estetických důvodů. Více v reportáži TV PRAHA.

19. 5. 2023   Na fantastické a trochu utajené vyhlídce na Kavčích horách vyrobili studenti ZŠ Táborská v rámci mezinárodní iniciativy a za podpory MČ Praha 4 dvojlavičku z dřevěných europalet. Přispěli tak k utváření veřejného prostoru a hodnot pro naše spoluobčany.


17. 5. 2023   Revitalizace Branického náměstí má zelenou! Jeho kompletní přestavba právě získala pravomocné stavební povolení a teď už je na Trigemě, aby se v rámci své kontribuce pustila přes letní prázdniny do práce a na podzim mohlo být hotovo. Těším se moc.

15. 5. 2023   Po 3/4 roce se snad již můžeme upřímně radovat z toho, že vzrostlý buk, který se MČ Praha 4 rozhodla přemístit z důvodu kolize s plánovanou revitalizací Branického náměstí do parku Za mlýnem, tento přesun přežil a zdárně prosperuje. Ať se mu nadále na nové adrese daří!


9. 5. 2023   Se zástupci radnice jsme si připomněli 78. výročí osvobození Prahy v květnu 1945. Jak říkával zesnulý americký senátor John McCain: „Odvaha neznamená absenci strachu, ale schopnost konat, i když jej máme.“ A to pro padlé hrdiny platilo beze zbytku.


27. 4. 2023   Zalesněný svah ve vlastnictví soukromých subjektů pod ulicí Ohradní pomohli v rámci Ekodne s Prahou 4 při příležitosti celosvětového Dne Země uklidit studenti Školy mezinárodních a veřejných vztahů Praha v Michli. Patří jim za to velký dík! Více v reportáži TV PRAHA.


21. 4. 2023   Podle posledních zjištění 93 % studen na území hl. m. Prahy nesplňuje hygienické požadavky na pitnou vodu. O tom, co je toho příčinou a jak se ke zjištění postavit jsem pohovořil pro odpolední vysílání Studia ČT 24 (v čase 12:40).

18. 4. 2023   Praha 4 zahájila první jarní seče. V přírodních parcích jsme k sekání trávy s ohledem na podporu biodiverzity a změnu klimatu přistoupili nanejvýš odpovědně tím, že kolem stromů a na svazích sekáme méně často a necháváme trávu vyrůst. Poskytneme tím útočiště pro hmyz a zároveň ochráníme kmeny stromů přes strunami sekaček.


3. 4. 2023   Práce MČ Praha 4 na projektech v oblasti životního prostředí se po zimě znovu rozbíhají. O zhodnocení současného stavu a nejbližším výhledu prací informuji v dubnovém Tučňáku na straně 8.

1. 4. 2023   Dnes jsme s několika branickými dobrovolníky v rámci projektu „Ukliďme Česko“ zbavili odpadků část zeleně mezi viadukty v ulici Vrbova. Škoda, že se nás nesešlo víc, ale i tak jsme se celkem činili. Více v reportáži TV PRAHA.

12. 3. 2023   Jsme cca v polovině. Tak snad k nám bude počasí i nadále milosrdné. Těším se moc! Více ve videoreprtáži přímo ze dna biotopu.


10. 3. 2023   Městská část Praha 4 se také v letošním roce připojila k mezinárodní kampani „Vlajka pro Tibet“, kterou si lidé na celém světě připomínají již 64. výročí povstání Tibeťanů proti čínské okupaci jejich země. Více na webu MČ Praha 4.

10. 3. 2023   Slib splněn. Chodci jdoucí od kostela k zastávce Přístaviště kvůli špatně parkujícím řidičům přes chodník již nebudou muset vstupovat do vozovky (Modřanské ulice).


2. 3. 2023   Michelská prodejna Kaufland spustila pilotní projekt zpětného odběru plechovek a PET lahví. Ty jednou budou zálohované, do té doby zákazník získá jako motivaci pro třídění odpadu slevu na vybrané produkty. Tak ať je projekt úspěšný.

20. 2. 2023   Do záložky Cestování jsem přidal pár fotografií z loňské jarní cesty do Říma. Ideální pozvánka pro ty, kdo mají v tomto ohledu ještě rest, stejně jako jsem ho měl donedávna i já. A že jsem o hodně přicházel.

7. 2. 2023   Reportáž TV PRAHA z právě budovaného vodního biotopu Braník.

13. 2. 2023  Návštěva štoly budoucího metra D v úseku Pankrác–Olbrachtova. Zážitek! A klobouk dolů před těmi tam dole...

8. 2. 2023  Dnes proběhl kontrolní den na stavbě vodního biotopu Braník. S radostí jsem přivítal již usazený požerák propojený s korytem Kunratického potoka a hlavně stabilní zdroj vody pro biotop v podobě 8 m hluboké studny. Více informací na webu MČ Praha 4 a v reportáži PRAHA TV.

7. 2. 2023   O tom, že se v kohoutkové vodě může výjimečně vyskytnout i uran a jestli se máme kvality z ní obávat jsem hovořil pro CNN prima News (v čase 17:30 min).

30. 1. 2023   O právě probíhající výstavbě Branického vodního v ulici Za Mlýnem se dozvíte v únorovém Tučňáku na straně 10.

21. 1. 2023   O připravované investiční akci první fáze revitalizace nuselského parku Jezerka a obnově tamního jezírka si můžete přečíst na webu Pražský patriot, na webu MČ Praha 4 a Pincity.

10. 1. 2023   Dnes oficiálně začala výstavba vodního biotopu Braník. Pokud vše půjde hladce a počasí bude přívětivé, mohlo by být hotovo do začátku léta. Více na webu Pražský patriot, v časopisu Tučňák a na webu Pincity.

26. 12. 2022   Všem lidem dobré vůle přeji úspěšný rok 2023, pevné zdraví a správnou míru optimismu k tomu. Tomáš Hrdinka

19. 12. 2022   Výsledky měření hlukové zátěže v Braníku za měsíc listopad. Celkové zhodnocení hlukové zátěže v Braníku za sledované období červen až listopad (6 měsíců) najdete zde. Ve spolupráci s magistrátem HMP a MČ Praha 4 by měla v přístím roce vzniknout metodika hodnocení měření hluku z otevřené hudební produkce, na jejímž základě by mohla vzniknout příslušnná vyhláška.

1. 12. 2022   Na jaké projekty MČ Praha 4 v oblasti vody a zeleně se můžete v novém roce těšit se dozvíte v prosincovém Tučňáku na straně 8.

23. 11. 2022   Výsledky měření hlukové zátěže v Braníku za měsíc říjen. V měření se bude pokračovat do konce listopadu, ve spolupráci s magistrátem HMP a MČ Praha 4 by měla vzniknout metodika hodnocení měření hluku z otevřené hudební produkce, kterou současná legislativa neřeší. V prosinci bude spolu s listopadovými výsledky provedeno celkové vyhodnocení hlukové zátěže v Braníku za sledované 6měsíční období (červen až listopad).

10. 11. 2022   Staronová rada MČ Praha 4 je po ustavujícím zastupitelstvu opět funkční, obhájil jsem post radního pro životní prostředí a místní Agnedu 21. Rád bych zde ještě jednou upřímně poděkoval všem našim voličům i těm, kteří mi dali preferenční křížek. K několika zajímavým volebním výsledkům jsem se vyjádřil i v listopadovém Tučňáku na straně 8.


4. 11. 2022   MČ Praha 4 doobložila dřevem stání na kontejnery v Branické ulici, kdy dle dohody dokončila práci započatou TSK a dosadila prostor zelení. Tím byla revitalizace předprostoru DPS v Branické ulici deninitivně dokončena. Je to tam teď moc hezké.

2. 11. 2022   Na Prahu 4 dorazili tučňáci! Zatím jsou k vidění na dětském hřišti v Rybářské ulici, v revitalizovaném mikroparku na křižovatce Branické s Modřanskou a v Přátelské zahradě Jeremenkova, ale budou i jinde. Kde, můžete určit i Vy. Více o tématu v deníku Metro.

28. 10. 2022   Je to s podivem, ale květnaté louky MČ Praha 4 jsou právě v plném květu. A že je na co se dívat. Pokud máte tip, kde květnatné louky napřesrok vysít, napište mi, prosím, Vaše podněty na tomas.hrdinka@praha4.cz. Děkuji Vám! Seznam lokalit, kde se aktuálně můžete květnatými loukami potěšit, najdete na webu PinCity.

26. 10. 2022   Podzimní umělé zasněžování může za silných mrazů ohrozit přírodu. O dopadech umělého zasněžování a jeho současné neregulaci jsem poskytl rozhovor pro server Aktuálně.cz.

27. 10. 2022   Výsledky měření hlukové zátěže v Braníku za měsíc září. V měření se bude pokračovat do konce listopadu, ve spolupráci s magistrátem HMP a MČ Praha 4 by měla vzniknout metodika hodnocení měření hluku z otevřené hudební produkce, kterou současná legislativa neřeší.

10. 10. 2022   Že se věci v zeleni začaly s novým správcem zeleně MČ Praha 4 hýbat tím správným směrem a které věci to jsou, si můžete přečíst v říjnovém čísle Tučňáku na straně 8.

27. 9. 2022   Výsledky měření hlukové zátěže v Braníku za měsíc srpen. V měření se bude pokračovat do konce listopadu, ve spolupráci s magistrátem HMP a MČ Praha 4 by měla vzniknout metodika hodnocení měření hluku z otevřené hudební produkce, kterou současná legislativa neřeší.

22. 9. 2022   Pokud chcete v letošních komunálních volbách podpořit mě i hnutí ANO, zaškrtněte, prosím, na kandidátce jediný křížek u našeho hnutí. Najdete nás pod číslem 6 (MČ Praha 4) a 21 (magistrát). Nejlépe tím vyjádříte Vaši podporu. Pokud chcete dát hlas jiné straně, budu rád za každý Váš preferenční hlas v podobě křížku u mého jména. Děkuji Vám.

21. 9. 2022   Pro letošní Komunální volby 2022, které nás již za pár dní čekají, jsem aktualizoval své Vize pro Prahy 4. Podívejte se, co se mi a mým spolupracovníkům za těch 3,5 roku na radnici povedlo, a na čem je ještě potřeba zapracovat. Budu rád za Vaši podporu i každý Váš hlas!

19. 9. 2022   V Praze 4 konečně vykvetly květnaté louky. Po několika peripetiích, kdy se musely přesívat, potěší v tuto roční dobu nejen návštěvníky a kolemjdoucí, ale i hmyz. Více se o tématu i 12 lokalitách dozvíte na webu PinCity.

15. 9. 2022   Do branických Ledáren, konkétně do A-parku MČ Praha 4, se po více než roce vrací kompletně zrenovovaná pumptracková dráha. Tato atrakce je první z mnoha ve snaze udělat z A-parku ryze sportovní areál pro mladé i starší vyznavače (soft)adrenalinových sportů.

13. 9. 2022   MČ Praha 4 pro své obyvatele opět uspořádala již tradiční akci Den zdraví 2022. Jsem rád, že jsem mohl být jako jeho garant u toho a sám na sobě jsem si vyzkoušel, že prevence má velký smysl. Více informací o povedené akci najdete i v reportáži TV PRAHA.

27. 8. 2022   Výsledky měření hlukové zátěže v Braníku za měsíc červenec. V měření se bude pokračovat do konce listopadu, ve spolupráci s magistrátem HMP a MČ Praha 4 by měla vzniknout metodika hodnocení měření hluku z otevřené hudební produkce, kterou současná legislativa neřeší.

11. 8. 2022   MČ Praha 4 se na můj podnět pokusila přesadit vitální buk, který by jinak musel ustoupit plánované revitalizaci Branického náměstí letos na podzim. Snad se uchytí v nedalekém parku Za mlýnem, šance na jeho přežití jsou 50/50.

8. 8. 2022   Stopových zbytků léčiv v pitné vodě se nemusíme obávat. O čištění surové vody při její úpravě na vodu pitnou jsme znovu hovořil pro odpolední vysílání Českého rozhlasu Plus (v čase 16:08:50).

27. 7. 2022   Výsledky měření hlukové zátěže v Braníku za měsíc červen. V měření se bude pokračovat do konce listopadu, ve spolupráci s magistrátem HMP a MČ Praha 4 by měla vzniknout metodika hodnocení měření hluku z otevřené hudební produkce, kterou současná legislativa neřeší.

10. 7. 2022   Před letošními komunálními volbami skládáme účty našim občanů a voličům. Podívejte se se mnou, co se nám za těch 3,5 roku na radnici povedlo a co je ještě potřeba dotáhnout, dáte-li nám i nadále důvěru. Více v prázdninovém Tučňáku na straně 8.

15. 6. 2022   Jak se podepisuje konflikt na Ukrajině na životním prostředí? O negativních vlivech válečného konfliktu na vodní zdroje a půdu jsem hovořil pro Český rozhlas Plus (v čase 17:45).

10. 6. 2022   Se zástupci radnice jsme položili základní kámen veřejností netrpělivě očekávaného sociálního komplexu Hudečkova, který nabídne potřebné služby pro naše seniory v odpovídající kvalitě. Stavět by se mohlo začít napřesrok.

2. 6. 2022   Poznání, zábava, hry a užitečné informace – to byl po všech stránkách povedený Den Země v parku Na Pankráci, který pro předškoláky, školáky i dospělé zorganizovala v rámci místní Agendy 21 MČ Praha 4.

1. 6. 2022   O průběhu letošních sečí, nových květnatých loukách a třeba instalaci mlžítek ve veřejném prostoru se dočtete v červnovém Tučňáku na straně 8.

27. 5. 2022  V Praze 4 letos vykvetou další květnaté louky. Celkem jich bude už 12 a Praha 4 je tak nejen pražským lídrem, ale řadí se v tomto ohledu k předním městům v celém Česku. Více v červnovém Tučňáku na straně 7 a na webu MČ Praha 4.


26. 5. 2022   MČ Praha 4 zahájila kontinuální měření hlukové zátěže na 5 místech v Braníku v souvislosti s hudební produkcí v branických ledárnách a nadměrným hlukem z dopravy. Věřím, že výsledky pomohou nejen k přijetí příslušné legislativy, ale i k implementaci účinných protihlukových opatření.

26. 5. 2022   Jaké specifické látky obsahuje kohoutková voda a lze je účinně odstranit? O čištění surové vody při její úpravě na vodu pitnou jsem hovořil pro odpolední vysílání Českého rozhlasu Plus (v čase 17:46).

24. 5. 2022   Jaká je spotřeba vody v ČR, kde jsou rezervy a jak to bude v budoucnu s dostupností pitné vody jsem popsal pro server iDnes.

20. 5. 2022   V úterý 31. května se v centrálním parku na Pankráci uskuteční Den Země s Prahou 4. Všichni jste srdečně zváni!

18. 5. 2022  Jsem rád, že jsem mohl jako zástuce samosprávy a zároveň jako hydrolog-vodohospodář podpořit velice zdařilý projekt na vytvoření publikace "Voda ve městě", která na praktických příkladech ukazuje, jak optimálně hospodařit s vodou ve městě, a to v rámci různých povrchů a prostředí. Autorům publikace z ČVUT přeji v kampani na její finanční podporu jen úspěch!

18. 5. 2022  I letos MČ Praha 4 v rámci místní Agendy 21 finančně podpořila naše malé předškoláky v jejich pěstebních dovednostech a úctě k přírodě v rámci edukativního programu "Záhony pro školky". Jsem rád, že se školákům i paním učitelkám MŠ Táborská v tomto ohledu mimořádně daří!


12. 5. 2022  Jako tradičně jsme si v brzkých májových dnech připomněli památku obětí 2. světové války a zavzpomínali na naše hrdiny. Obzvláště v této nelehké době má smysl si tuto oběť za hojné účasti žáků základních škol připomínat.

1. 4. 2022   Jak se popasovat s následky změny klimatu v podmínkách Prahy 4 a jak posílit ubývající druhovou diverzitu se dočtete v mém názoru v dubnovém Tučňáku na straně 8.

1. 4. 2022   O nejbližší budoucnosti připravovaného nového vodního biotopu v Braníku se dočtete v dubnovém Tučňáku na straně 7.

11. 3. 2022   Přátelé, kamarádi, zvu Vás na promítání fotek a minifilmů z naší druhé cesty na tropické Seychely, a to ve čtvrtek 17. 3. od 19 hodin v posluchárně Věž Přírodovědecké fakulty UK, Albertov 6. Trailer zde, těším se na Vás!

25. 2. 2022   MČ Praha 4 ve spolupráci s TSK instalovala umělecký prvek lodi v Branické ulici jako symbolické završení její mnohaleté rekonstrukce. A že je na co se dívat! Více v reportáži PRAHA TV.

23. 2. 2022   MČ Praha 4 vyvěšením národní vlajky Ukrajiny vyjádřila sounáležitost a symbolickou podporu ukrajinskému národu. V demokratické Evropě 21. století není a nemůže být pro násilné zahraniční intervence místo.

1. 2. 2022   Zda se MČ Praha 4 někdy vypořádá s nadměrnou hlukovou zátěží a kdo jí v tom může pomoci se dočtete v mém názoru v únorovém Tučňáku na straně 8.

21. 1. 2022  V Braníku na konci ulice Za Mlýnem by ve stejnojmenném ekoparku ještě letos mohl vznikout nový biotop. Udělám pro to vše, co bude v mých silách.

21. 1. 2022  Na webu Naše Praha vyšel rozhovor se mnou nejen o zahradničení, ale i tom, co každodenní práce pro Prahu 4 obnáší.

8. 1. 2022  Na konci roku pod křížením ulic Klánova a Havlovického v klidné lokalitě lesoparku Hodkovičky zprovoznila MČ Praha 4 nové griloviště. Navázalo tak na veleúspěšné griloviště na břehu Vltavy. I v zimě se dá grilovat! Více též v reportáži PRAHA TV.


1. 1. 2022  Přeji všem lidem dobré vůle pevné zdraví, radost ze života, nadhled a vydařený nový rok 2022. Tomáš Hrdinka

20. 12. 2021  Tak tohle je bomba! Pražené slady s tóny kvalitní hořské čokolády s malinovým pyré zastrouhaným čerstvým kokosem. Nesladké, nahořklé, nakyslé, poněkud opojné, úžasně sametové, skvělé. Moje nejlepší pivo roku 2021.

17. 12. 2021  Dvě základní školy v Praze 4 byly osazeny moderními meteostanicemi a senzory kvality ovzduší. Cílem je žákům názorně ukázat, jaký vzduch dýchají, naučit je práci s daty a poukázat na regionální rozdíly zatížení imisemi v Praze 4. Více se o projektu dozvíte na webu Pražský patriot. Aktuální imisní a meteorologická data můžete sledovat online zde.


10. 12. 2021  Výzkumný ústav hospodářský T. G. Masaryka má od prosince zbrusu nový web. Jsem rád, že jsem mohl být jako jeho autor u toho. Více informací o pozadí vzniku a struktuře webu se dozvíte zde.

3. 12. 2021  Na vrchu Kapitol v Michli MČ Praha 4 vysadila 55 ovocných stromů včetně 23 stromů růžově kvetoucí třešnové aleje. Současně pro alej hledáme vhodné reprezentativní jméno tak, aby se jednou dostala i do běžných map. Více též v reportáži PRAHA TV.

2. 12. 2021   MČ Praha 4 má nového dodavatele služeb v oblasti úklidu a péče o zeleň. Podrobnosti se dozvíte v prosincovém Tučňáku na straně 12. Důležité téma jsem rovněž rozvedl i v mém názoru v na straně 8.

9. 11. 2021  Včera proběhl křest vánoční jedle v Braníku, info o výsadbě níže. Děkuji všem, kteří si našli čas a přišli. Ještě zbývá pác věcí doladit, ale už teď je ozdobou tamního parku. Ať se jí daří!


5. 11. 2021  Our latest arrivals..not bad :-)

2. 11. 2021  V branickém parku Za mlýnem byla z mého podnětu vysazena Branická vánoční jedle, protože stávající musela ustoupit jinak povedené rekonstrukci Branické ulice. Snad si ji místní při procházkách oblíbí, a to nejen rozsvícenou v zimě.


1. 11. 2021  O prvním hotovém občanském projektu z platformy PinCity si můžete přečíst v listopadovém Tučňáku na straně 20 nebo přímo na webu PinCity Praha 4. Realizaci dalších občanských projektů chystáme.

28. 10. 2021  Spolu se zástupci MČ Praha 4 jsme vzpomenuli dne 103. výročí založení Československa, byly to tehdy určitě radostné dny. Ať Česko nadále vzkvétá!

20. 10. 2021  Na počest hlubokých kořenů kanadsko-českého přátelství jsme společně s velvyslankyní Kanady Ayeshou Rekhi v branické Třešňovce ke Dni stromů zasadili naše národní stromy (2 lípy a 2 javory). Ať se jim, stejně jako našemu přítelství, daří. Více též v reportáži PRAHA TV.


2. 10. 2021   MČ Praha 4 nahrazuje magistrátem exekučně zabavené lavičky po firmě AD-Net. Kam přednostně přijdou se dozvíte v říjnovém Tučňáku na straně 7.

2. 10. 2021   Jak je to s novou vyhláškou o ochraně veřejné zeleně regulující volné pobíhání psů se dozvíte v mém názoru v říjnovém Tučňáku na straně 8.

1. 10. 2021   Architektonická studie revitalizace vnitrobloku Halasova je po posledních připomínkách občanů hotová. Na jejím základě bude následně zpracována projektová dokumentace. Výsledek si můžete prohlédnout na platformě PinCity. A že je co obdivovat!

15. 9. 2021  V Braníku pod ulicí Vrbova proběhla první fáze revitalizace koryta Kunratického potoka. Příští rok by se snad už mohla dotknout i parku Za mlýnem, Braničtí určitě budou "při tom".

1. 9. 2021   MČ Praha 4 je pražským lídrem co do počtu i kvality květnatých luk. Více se dozvíte v zářijovém Tučňáku na straně 7.

1. 9. 2021   Co stálo za zmizelými modrými lavičkami firmy AD-Net a co může MČ dělat v případě hlučných koncertů v Braníku se dozvíte v mém názoru v zářijovém Tučňáku na straně 8.

15. 7. 2021  Nově navrhovaná "psí" vyhláška, oficiálně "o ochraně veřejné zeleně", bude za MČ Praha 4 podmíněna větším množství ploch pro volný pohyb psů. Více se dozvíte na webu Naše Praha.

10. 7. 2021  Naši občané se dočkali. MČ na své náklady a ze svých zásob vrací lavičky do Prahy 4. Lavičky, které přes noc zmizely nejen z MČ Prahy 4, prioritně směřujeme na přestupní uzly MHD a před zdravotnická zařízení, ale je jich stále málo, věc si musí vyřešit hlavní město a Dopravní podnik hl. m. Prahy. Více též v reportáži PRAHA TV.

8. 7. 2021  MČ Praha 4 uspořádala v rámci místní Agendy 21 před Arkádami Pankrác již druhý ročník obnoveného Dne zdraví s Prahou 4. Prestižní zdravotnická zařícení nabídla na jedné ploše téměř 2 desítky vyšetření pro kolemjdoucí občany, zájem veřejnosti byl obrovský. Více též v reportáži PRAHA TV.

7. 7. 2021  V Jízdárně Pražského hradu se právě koná monumentální výstava Česká architektura od secese k dnešku, kde jsou vystaveny desítky modelů architektonických skvostů v ČR, včetně těch z Prahy 4. Určitě se zastavte.


19. 8. 2021  V Praze 4 právě kvete 5 nových květnatých luk - jedna z nich přímo vedle Úřadu MČ - a příští rok jich možná bude už deset. Potěší tak nejen rozličné druhy hmyzu, ale jistě i naše občany. Navíc lákají k nevšednímu fotografickému zažitku. Více v reportáži PRAHA TV.

9. 8. 2021  Magistrát se ve velkém zbavuje nevzhledných modrých laviček, ale náhradu za ně prý neplánuje. To je opravdu s podivem, neboť většina z nich byla na zastávkách MHD, kde občanům pochopitelně chybí. MČ Praha 4 tak musí vzít situaci do svých rukou, o čemž informovaly deníky Blesk a Pražský Patriot.

19. 7. 2021  Po 3 týdnech je strakonická louka na Novodvorské úplně jiná, teď tu vládne červená. Aneb trocha imprese snad nikoho nezabije...

18. 7. 2021  Pro ranní vysílání Českého rozhlasu Plus jsem poskytl krátký rozhovor k povodním v Německu (v čase 7:11:10). Způsob obdělávání krajiny, který je v německém Porýní příkladný, nemá při takovém srážkovém úhrnu na povodeň bohužel větší vliv.

15. 7. 2021  MČ Praha 4 má nové veřejné griloviště na úrovni, kterou si zaslouží. Chvíli mi trvalo něco takového hezkého a minimalistického prosadit, ale podařilo se, můžete grilovat! Více též v reportáži PRAHA TV.


3. 7. 2021   Koupaliště Lhotka se dočká zefektivnění a zkvalitnění svého provozu. O bližších podrobnostech informuji v prázdninovém Tučňáku na straně 7.

2. 7. 2021   Co stálo za zpožděním letošních sečí i co pro Vás radnice na léto nachystala se dozvíte v mém názoru v prázdninovém Tučňáku na straně 8.

1. 7. 2021  Chvilky oddychu před nabitým podzimem na zcela vylidněné Šumavě. Rád bych poděkoval mé paní za shovívavost s mou prací a vytížením. Hezké letní dny!

1. 7. 2021  Na Novodvorské opět rozkvetla strakonická louka, která láká nejen hmyz, ale i pohledy kolemjdoucích a projíždějících řidičů. A že je opravdu na co se dívat.

28. 6. 2021  V pražském Mánesu právě probíhá výstava Sustainable Prague, kde jednotlivé MČ prezentují implementaci modrozelené infrastruktury při rozvoji MČ, včetně konstruktivní spolupráce s developery. MČ Praha 4 je v konkurenci rozhodně vidět a k vidění jsou i detailní fyzické modely jednotlivých stavebních záměrů.

21. 6. 2021  MČ Praha 4 nechala na můj popud provizorně opravit schody ke kostelu na Spořilově kvůli medializovanému pohřbu L. Š. Generální oprava je plánována na podzim tohoto roku, přestože majetkový spor o vlastnictví schodů dosud nebyl dořešen.

9. 6. 2021  Jak to bude se zásobováním koupaliště Lhotka vodou, co uděláme s kaly a jaký další rozvoj oblíbeného biotopu nás čeká se dozvíte v reportáži PRAHA TV.

3. 6. 2021  V úzké spolupráci s úředníky MČ a zástupcem dopravní policie se mi podařilo drobně ulevit vizuálnímu smogu, který nás všudypřítomně obklopuje, aneb "les" značek v Branické ulici je minulostí. Povedlo se, bohudík!

31. 5. 2021  V Praze 4 se oproti loňsku zvýší počet květnatých luk, které si naši občané v rámci pilotního projektu na Novodvorské velmi oblíbili. Více se dočtete v Pražském patriotu.

11. 5. 2021  Společně se zástupci radnice a pamětníky jsme si připoměli výročí Pražského povstání v květnu 1945 a památku obětí II. světové války. Co je doba covidová proti tehdejším útrapám?


30. 4. 2021  Úspěšná platforma PinCity, za kterou jsem s kolegou radním pro územní rozvoj tolik bojoval, a na které se již shromáždilo přes 110 občanských projektů, dostala nový, modernější kabát. Seznamte se!

28. 4. 2021  Při příležitosti světového Dne Země se v rámci Ekodne v Braníku na podnět místních občanů sešli studenti střední školy mezinárodních vztahů v Michli a pomohli MČ uklidit skládku kolem frekvetované cyklostezky. Všem patří velký dík! Více i v reportáži PRAHA TV.

28. 4. 2021  MČ Praha 4 na žádost občanů přidá ke stávajícím 5 stanovištím 2 nové lokality, kde bude možné ekologicky zlikvidovat tuky a oleje z domácností, a to v Bítovské a Jeremenkově ulici. Bližší informace se dočtete v květnovém Tučňáku na straně 7.


15. 4. 2021  O pokračujících pracech na revitalizaci vnitrobloku Halasova, nových květnatých loukách i hezčích kontejnerech pro Prahu 4 se dočtete v dubnovém Tučňáku na straně 8.

9. 4. 2021  Naše parky Jezerka a Na Fidlovačce mají od března nové LED osvětlení. Smart technologie umožňuje přizpůsobovat intenzitu a barevnou teplotu světel noční době a pohybu občanů. Více názorně předvedeno ve fotogaleriích zde (Jezerka) a zde (Na Fidlovačce).


10. 3. 2021  O postupu MČ Praha 4 ohledně zpracování občanských návrhů projektů na zplešení života v rámci platformy PinCity i testování nového LED osvětlení v parcích městské části se dočtete v březnovém Tučňáku na straně 8.

25. 2. 2021  Od architekta právě dorazily povedené vizualizace plánované revitalizace vnitrobloku Halasova, zpracované podle vítězného, občany vybraného studentského návrhu. Prohlédněte si jednotlivé scény z revitalizovaného vnitrobloku ve fotogalerii na webu PinCity nebo níže ve slideru. Věřím, že se povedenou studii brzy podaří přetavit do projektu.

21. 2. 2021  Zajímá Vás, jak je okolí Vašeho bydliště viditelné z družice na oběžné dráze Země? O čem vypovídá jeho analýza v infračervené části spektra? Jaké probíhají změny v zástavbě, zeleni a v kvalitě ovzduší? Podívejte se na Prahu 4 z vesmíru!

15. 2. 2021  Web PinCity za měsíc leden navštívilo téměř 800 uživatelů, přičemž pětina lidí se pravidelně vrací a přes polovinu lidí si zobrazuje PinCity pomocí smartphonu, aby na něm strávili v průměru více než 4 minuty. Tomu se dá říkat úspěch! Více se o webu a jeho poslání dozvíte v reportáži PRAHA TV.

2. 2. 2021  Moc mě těší, že si občané naší městské části vzali nový webový portál PinCity za svůj a za jediný měsíc na něj vyvěsili 65 občanských návrhů pro její další utěšený rozvoj. Více podrobností o dalším postupu radnice včetně statistiky návštěvnosti se dozvíte zde.

20. 1. 2021  S radostí oznamujeme, že se Vítkovi ve středu 20. ledna narodila sestřička Alžbětka. Váha a míry standardní, radost rodičů nadstandardní!

14. 1. 2021  MČ Praha 4 nakoupila 2 miliony sáčků na psí exkrementy. Na jak dlouho takové množství vystačí a co Praha 4 dalšího pro pejsky a pejskaře chystá se dozvíte v reportáži PRAHA TV.

4. 1. 2021  I na radnici bilancujeme. Co vše se již povedlo z veřejných prostředků pro občany naší městské části zrealizovat a co nás ještě čeká se dočtete v lednovém Tučňáku na straně 8.

28. 12. 2020  MČ Praha 4 právě spustila nový webový portál PinCity, který umožní snadnou participaci občanů na správě věcí veřejných. Zároveň se lidé dozvědí, do čeho radnice investovala veřejné peníze v okolí jejich bydliště. Těší mě, že jsem mohl tuto perspektivní webovou platformu přivést i k nám na čtyřku. O poslání webu se dočtete v lednovém Tučňáku na straně 10.

15. 12. 2020  Těší mě, že jsme na můj návrh obdrželi štědrou finanční podporu z Národního programu životní prostředí na dosadbu 40 ovocných stromů v historickém sadu Třešňovka. Okrasné višně a jabloně potěší zejména na jaře a na podzim. Více v reportáži PRAHA TV.

15. 12. 2020  V prosinci jsme pro všechny vyznavače adrenalinu zcela zrekonstruovali cyklotrialové hřiště s pumptrackovou dráhou Na Chodovci. Sám bych z ní měl respekt. Více v reportáži PRAHA TV.

1. 12. 2020  Díky mé iniciativě má nově zrekonstruovaná část Branické ulice nové, decentnější kontejnery na tříděný odpad. Věřím, že si je Braničtí i přes lehce náročnější obsluhu oblíbí.

11. 11. 2020  MČ Praha 4 uvedla do provozu již druhou mobilní smart toaletu, tentokrát ve sportovním areálu v Podolí vedle tamní sokolovny. Věřím, že si ji stejně jako tu na Spořilově občané brzy oblíbí. Více v reportáži PRAHA TV.

8. 11. 2020  Po téměř 2,5měsíčním úsilí je na světě nový filmový videoklip představujcí veřejenosti Výzkumný ústav vodohospodářský T. G. Masaryka cestou neotřelé obrazové imaginace a hudebního podkresu. Bylo moc hezké být jako spolutvůrce u toho.

28. 10. 2020  Po několika nepřejících FB komentářích od věčně nespokojených občanů považuji za nutné uvést na pravou míru informace ke dvěma událostem v Podolí a na Spořilově. O co přesně jde se dozvíte v listopadovém Tučňáku na straně 8.

13. 10. 2020  45 žádostí. Přesně tolik žádostí na podporu zachytávání srážkových vod Městská část Praha 4 podpořila ve 3. kole výzvy, aneb kdo chtěl, ten podporu na novou nádrž obdržel. Jsem rád, že jsme mohli pomoci, vodou bychom měli šetřit v každém směru.

2. 10. 2020  V září se MČ Praha 4 i s mým přispěním podařilo dokončit několik projektů, včetně jednoho letitého. Tipy, co navštívit či jak strávit zajímavé odpoledne v Praze 4 přináší říjnový Tučňák na straně 8.

20. 9. 2020  Biotopové koupaliště Lhotka čekají v příštím roce další investice tak, aby se z něj stalo nejlepší koupání v Praze. A bude to nejen o koupání.

17. 9. 2020  Na pražské Pankráci se před OC Arkády uskutečnil ve všech směrech povedený Den zdraví s Prahou 4. Jsem rád a cítím zadostiučinění, že se mi po letech podařilo obnovit tuto tradici ve velkém stylu. Všem zúčastněným bych rád tímto moc poděkoval. Reportáž z vydařené akce přinesla PRAHA TV a v pořadu Z metropole i Česká televize.

10. 9. 2020  Po dlouhých 7 letech se počátkem září pro veřejnost konečně otevřela zahrada Jeremenkova u stejnojmenné základní školy. Věřím, že citlivou revitalizaci zpustlého parku s vodními prvky návštěvníci a děti ocení. Více též v reportáži PRAHA TV.

5. 9. 2020  Tak už i mně bylo 40. Děkuji všem, kdo dorazili na moji late night trance disco party, i za milé dárečky. Byl to zážitek!

28. 8. 2020  Praha 4 má od pondělí 24. 8. svou první smart toaletu! Vyrostla v dolní části Roztylského náměstí a kromě vyššího uživatelského komfortu je doslova nabitá moderními technologiemi. Snad vydrží sloužit co nejdéle. Podrobnosti najdete v reportáži PRAHA TV.

27. 8. 2020  Po dlouhých 16 hodinách strávených s profíky na place (v interiérech i exteriérech) bylo pořízeno asi 45 minut materiálu pro sestřih minifilmu o VÚV TGM v délce 30-60 sekund. Už teď se těším se na výsledek!

23. 8. 2020  Na webu Oblastní organizace hnutí ANO Praha 4 jsem zveřejnil všechny své odpovědi na interpelace zastupitelů a občanů, které jsem od nástupu do pozice uvolněného radního obržel. Budu apelovat i na své kolegy, aby učinili to samé.

11. 7. 2020  V Novodvorské ulici před OC Plaza právě rozkvetla květnatá louka, kterou MČ Praha 4 na můj popud vysela na jaře (spodní snímek). Snad potěší nejen různé druhy hmyzu, ale i místní obyvatele, návštěvníky a řidiče. Nic však není, jak už to tak bývá, úplně dokonalé. O naší květnaté louce informovala v ranním vysílání i Česká televize.


6. 7. 2020  Že není údržba zeleně a zarostlých ploch vždy jednoduchá záležitost si můžete přečíst v mém názoru v prázdninovém Tučňáku na straně 8.

18. 5. 2020  MČ Praha 4 se rozhodla skoncovat s fukary při úklidu listí a odpadků z chodníků a travnatých ploch. Šlo o dlouhodobé přání občanů, které sníží prašnost a hlučnost při správě našich pozemků (platí pro firmy se smlouvou s Prahou 4).

14. 5. 2020  Blýská se na lepší časy v Braníku? Uvidíme. Na již patrnou změnu navázalo konstruktivní jednání, tak snad se v souvislosti s plánovanou revitalizací Kunratického potoka na druhém břehu brzy dočkáme. Více v mém příspěvku v červnovém Tučňáku na straně 7.

14. 5. 2020  Po loňských dobrých zkušenostech letos opět přistupujeme k mozaikovému managementu sečí tak, abychom udrželi růst trávy v zastavěném území pod kontrolou a zároveň reflektovali změny klimatu všude tam, kde je to možné. Více v mém příspěvku v červnovém Tučňáku na straně 8.

13. 5. 2020  Pro webový portál iDnes jsem poskytl rozhovor k významu plánovaných nových vodních nádrží na Jižní Moravě (a vlastně nejen tam) v souvislosti s adaptací na změnu klimatu a dlouhodobé sucho. Na obrázku je budoucí vodní dílo Vlachovice na řece Vláře.

11. 5. 2020  Ke sportovištím v Podolské ulici a na Roztylském náměstí MČ Praha 4 pořídí 2 smart toalety, které zajistí nejen bezpečný přístup a efektivní údržbu, ale i pěkně vypadají a stanou se tak integrovanou součástí veřejného prostoru.

11. 5. 2020  S Technickou správou komunikací jsem v zimě vyjednal výpůjčku několika pozemků, díky níž můžeme v Novodvorské ulici před OC Plaza ve středovém silničním pásu právě v těchto dnech vysít květnatou louku, jakou vidíte na obrázku. Těším se na výsledek, snad potěší nejen hmyz, ale i kolemj(e)doucí. Podobné změny plánujeme i jinde.


7. 5. 2020   Na náměstí generála Kutlvašra jsme na ryze komorním pietním aktu jménem Prahy 4 s kolegy radními uctili památku hrdinů a obětí 2. světové války a připomněli si letošní třičtvrtě století od jejího konce.

7. 4. 2020  Po cca 20 hodinách čistého času ve „střižně“ jsem na profesním serveru Vimeo publikoval 3,5minutové video z naší loňské dovolené. Práce mě bavila a výsledek mi udělal radost. Snad se bude líbit i Vám.

1. 4. 2020  MČ Praha 4 přistoupila jako preventivní opatření vůči koronaviru k pravidelné dezinfekci a hygienizaci dětských hřišť, sportovišť a laviček ve veřejných parcích. Jaké metody využíváme se dozvíte v reportáži PRAHA TV.


23. 3. 2020  Kunratický potok se oproti původním předpokladům dočká nákladné revitalizace až v příštím roce. I tak ale půjde o velikou změnu k lepšímu, kterou si Braničtí i potok sám zaslouží. Podrobnosti v reportáži PRAHA TV.

20. 3. 2020  Ve spolupráci se společnostmi Hornbach, DBK Praha, Budějovická DELTA a TSK hl. m. Prahy se mi podařilo rozsvítit pozemky před novou radnicí pestrými barvami jarních květin a cibulovin. Snad to udělá alespoň pár lidem radost. Více v dubnovém Tučňáku na str. 7.

3. 3. 2020  Výzkumný ústav vodohospodářský T. G. Masaryka nabízí odborně naučné exkurze návštěvníkům z řad studentů, úředníků, ale i široké veřejnosti. Více v reportáži PRAHA TV.

24. 2. 2020  Na četné žádosti občanů MČ Praha 4 kompletně zrenovovala dětské hřiště v ulici Jaurisova. Byly vyměněny nejen herní prvky a mobiliář, ale zároveň posílena i pasivní bezpečnost a podpořen vsak vody tak, aby zde po deštu nevznikaly kaluže. Více v reportáži PRAHA TV.

10. 2. 2020  K v současnosti žhavému tématu nelegálních drog v odpadních vodách v hl. m. Praze zavítala do našeho Vodohospodářského institutu i prestižní DVTV s Martinem Veselovským. Bylo nám ctí a potěšením.

25. 1. 2020  Česká televize v jubilejním 700. díle pořadu „Z metropole“ odvysílala reportáž z VÚV TGM o drogách v městských odpadních vodách. Opravdu velice zajímavé téma a budoucnost diagnostiky zdraví městské populace. V zápětí odvysílala reportáž o drogách i PRAHA TV.

24. 1. 2020  V únorovém čísle radničního časopisu Tučňák vyjde můj příspěvek k proběhnuvšímu participativnímu setkání s občany k revitalizaci vnitrobloku Halasova a polemika k pořádání městských ohňostrojů nejen v Praze 4.

11. 1. 2020  Česká televize v pořadu „Z metropole“ odvysílala reportáž o technologii získávání pitné vody ze vzduchu (3:28 min), kterou MČ Praha 4 pilotně testovala na pražské Pankráci.

4. 12. 2019  Česká televize v pořadu „Z metropole“ odvysílala reportáž z pietní akce MČ Praha 4 u příležitosti pořízení hrobky pro ostatky občanů Prahy 4, o které jsem již informoval v listopadu.

31. 12. 2019  Na platformě Vimeo si můžete prohlédnout čerstvě sestříhaný teaser trailer z naší letošní dovolené. Film bych rád promítl pro pozvané snad již v únoru, jako obvykle v Legerce.

30. 12. 2019  V lednovém čísle radničního časopisu Tučňák vyjde můj příspěvek k chystané revitalizaci Kunratického potoka v Braníku a Krči. Měla by začít již v následujícím roce.

15. 12. 2019  Vítek oslavil 2. narozeniny. Mámě i tátovi dělá velkou radost.

10. 12. 2019  Na Nuselské radnici se v souladu s principy místní Agendy 21 uskutečnilo participativní setkání s veřejností k ideovému záměru revitalizace vnitrobloku „Halasova“. Občané dali celkem jasně najevo, jak by měla budoucí podoba vnitrobloku vypadat.

4. 12. 2019  V časopise ABC, legendárním abíčku, vyšel populárně-naučný článek „Modelové řeky“ o možnostech a přednostech fyzikálního modelování v hydraulické hale Vodohospodářského institutu v Podbabě.

4. 12. 2019  V prosincovém čísle radničního časopisu Tučňák vyšel můj příspěvek, ve kterém se věnuji 3 tématům spadajících do mé kompetence radního pro životní prostředí.

2. 12. 2019  Česká televize natočila pro pořad „Z metropole“ 2 reportáže o historii a současnosti Vodohospodářského institutu T. G. Masaryka v Podbabě. Jsem moc rád, že mohu být alespoň malou součástí jeho přebohaté historie.

29. 11. 2019  Právě v těchto chvílích probíhá jedna z částí hydrologické studie, pomocí které chceme najít pro vysychající biotop Lhotka stabilní zdroj přírodní vody. Konkrétně jde o kamerovou sondáž železem zakolmatovaných vrtů a navržení jejich vyčištění.

22. 11. 2019  Jako host jsem se zúčastnil „Fóra udržitelného rozvoje 2019“ v Akademii veřejného investování, pořádaného ve spolupráci s MMR a MŽP. Bylo mi ctí vyslechnout si přednášku prof. Jeffreyho Sachse, a byť ne se vším, co řekl, se plně ztotožňuji, jeho poselství k měnícímu se klimatu je zřejmé (49. minuta).

14. 11. 2019  MČ Praha 4 má ode dneška důstojné pietní místo, kde mohou být pochovány ostatky občanů zpopelněných na náklady MČ do doby, než si je vyzvednou pozůstalí. Najdete jej v jihozápadním rohu Krčského hřbitova. Více se dozvíte v pořadu České televize „Z metropole“.

7. 11. 2019  Na Nuselské radnici se konal seminář pro veřejnost v rámci projektu „Počítáme s vodou“, pořádáný Ekocentrem Koniklec. Jako zástupce MČ Praha 4 jsem mohl pohovořit o příkladech hospodaření s vodou na našem území a vyslechnout si názory kolegů, odborníků a veřejnosti. Bylo to obohacující.

1. 11. 2019  V listopadovém čísle radničního časopisu Tučňák vyšel můj příspěvěk ke třem věcem, jejichž realizace je z pohledu radního pro životní prostředí na dobré cestě.

29. 10. 2019  Spolu se zástupci radnice jsem vyjádřil úctu k odvaze při založení samostatného Československa před 101 lety na pietním aktu na Náměstí generála Kutlvašra v pražských Nuslích.

24. 10. 2019  Ve spolupráci MČ Praha 4, studentů katedry zahradní a krajinné architektury ČZU a spolku Bieno byly obyvatelům vnitrobloku „Halasova“ představeny vizualizace možné podoby revitalizace jejich vnitrobloku. Teď je na občanech, aby si z 10 návrhů vybrali ten pravý a za nějaký měsíc se doufám potkáme u participativního setkání na radnici.

22. 10. 2019  MČ Praha 4 slavila Den stromů. Spolu s asi stovkou dětí z mateřských a základních škol jsme ve spolupráci s Lesy hl. m. Prahy a zahradnickou firmou Rossy zasadili dva královské červené javory a něco se dozvěděli o stromech, dřevu a lese. Byla to povedená akce.

16. 10. 2019  V říjnovém čísle časopisu VTEI jsem se ohlédl za oslavami 100. výročí založení Vodohospodářského institutu v Podbabě, stejně jako za povedeným mikrokoncertem orchestru BERG. Byly to petré a důstojné oslavy, věřím, že můžeme na mnohé v dobrém vzpomínat.

7. 10. 2019  MČ Praha 4 smluvně zajistila sběrné nádoby na tuky a olej. Jako vodohospodář tuto službu občanům velmi kvituji. V reportáži se dozvíte, jaké problémy vylévání tuků do výlevky může způsobit. Umístění jednotlivých nádob pro pilotní provoz je k dispozici na webu MČ P4.

20. 9. 2019  U rybníka Labuť se uskutečilo další setkání Za zvířátky do Krčského lesa, která pravidelně pořádají Lesy hl. m. Prahy ve spolupráci s MČ Praha 4 pro mateřské a základní školy i širší veřejnost. Děti se tak mohly z blízka seznámit se životem zvířat v městském prostředí a podrobily průvodce mnoha zapeklitým otázkám.

18. 9. 2019  Za slunečného počasí se uskutečnil již 3. ročník Lhoteckého běhu, pořádaný farností u kostela Pany Marie Královny míru ve spolupráci s FC Tempo. Akci jsem v zastoupení paní starostky osobně navštívil a obdivoval nejen ty, kteří se v běhu na 7 km dostali pod 30 minut, ale i spousty dětí, které se závodu na kratší tratě zúčatnily.

7. 9. 2019  Právě jsme se s Lenkou zúčastnili svatby našich kamarádů Zuzky a Luďka. Měl jsem tu čest být jedním ze dvou fotografů (byť neoficiálním), tak snad se výsledek bude novomanželům líbit a my přejeme dlouhá a šťástná léta spolu!

2. 9. 2019  V Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky proběhla za účasti ministra životního prostředí vernisáž putovní výstavy ke 100 letům od založení Vodohospodářského institutu v Praze v Podbabě. Jako autora výstavy mě velmi těší, že se kromě sněmovny zastaví i na našich předních 12 veřejných univerzitách.

29. 8. 2019  Shodou okolností v těchto dnech vycházejí dva příspěvky, v nichž se věnuji složitosti problematiky sečí travních porostů v naší městské části. Jeden si můžete přečíst v zářijovém čísle časopisu Tučňák, druhý formou rozhovoru na webu Pražského patriota.

29. 8. 2019  O další, z pohledu geografa zajímavé evropské destinace byla doplněna sekce Cestování. Třeba v nich naleznete tipy na výlet. Jednotlivými snímky jsem se snažil vyjádřit spíše než reálie atmosféru a pocity z navštívených míst.

13. 8. 2019  Koupaliště Lhotka má problém se zásobováním přírodní vodou a v tuto chvíli musí být doupouštěno z vodovodu, což není ani etické, ani ekonomické. O situaci víme a řešíme ji, o koupání v čisté vodě lidé nepřijdou.

13. 8. 2019  V minulých dnech jsem se s manželkou zúčastnil zahajovací session mezinárodního festivalu řemeslných piv „London Craft Beer Festival“. Ochutnávka to byla naprosto vynikající a povedenou akci mohu všem milovníkům pivních speciálů vřele doporučit. Více ve fotogalerii.

5. 8. 2019  Orchestr BERG vystoupil v monumentální hale Vodohospodářského instutu T. G. Masaryka v rámci projektu „Hudba k siréně“, který ve spolupráci s Českým rozhlasem v přímém přenosu přináší hudební podkres do pravidelného testu varovných sirén. Šlo o velmi nevšední zážitek.

5. 8. 2019  V souladu se zákonem o ochraně veřejného zdraví do konce prázdnin vyměníme písek v 66 dětských hřištích ve správě MČ Praha 4. Děti však spíše než hygienické hledisko ocení zlepšení jeho estetických a herních kvalit. Braničtí už si změny všimli.

2. 8. 2019  Na webu časopisu Týden bylo zveřejněno video k aktuálnímu, velmi zajímavému projektu, který právě ve Vodohospodářském institutu T. G. Masaryka řešíme. Jde o stanovení drog a jejich metabolitů v městských odpadních vodách, podle kterého můžeme studovat chování obyvatel a cíleně se třeba podílet na prevenci. Těšme se na slibnou budoucnost.

26. 7. 2019  Naše nové biotopové koupaliště Lhotka má problémy se zásobováním vodou. Jako hydrolog-vodohospodář považuji za správné na současnou neuspokojivou situaci poukázat a jako radní pro životní prostředí je mojí povinností najít dlouhodobé a racionální řešení. Věci se již daly do pohybu.

24. 7. 2019  Městská část Praha 4 usiluje o pilotní realizaci revitalizace vnitrobloku „Halasova“ spoluprací se studenty České zemědělské univerzity a místními občany. Ve spolupráci se spolkem Bieno studenti architektury představili 11 různých návrhů řešení. Těším se na spolupráci se všemi aktéry a participativní setkání s místními obyvateli k výsledné podobě vnitrobloku.

11. 7. 2019  Koncem června se uskutečnil druhý ročník Ekodne na Praze 4. Projekt, který zlepšuje prostředí škol a jejich okolí, do nějž se zapojili studenti, učitelé, dobrovolníci z MČ Praha 4 a dobrovolníci z firemního sektoru, jsem jako radní pro životní prostředí rád podpořil.

11. 7. 2019  Již po druhé se MŠ a ZŠ z Prahy 4 zapojily do projektu „Záhony pro školky“. Tuto aktivitu jsem za MČ Praha 4 milerád podpořil, děti se dobře bavily a já se těším na další povedený ročník.

30. 6. 2019  Městská část Praha 4 umožní ekologicky vytřídit oleje a tuky. S touto myšlenkou jsem se jako radní pro životní prostředí a zároveň hydrolog-vodohospodář od počátku ztotožnil. Uvidíme, zda se pilotní provoz na 5 vytipovaných stanovištích tříděného odpadu osvědčí.

24. 6. 2019  V prázdninovém čísle radničního časopisu Tučňák vyjde můj příspěvek k tématu správy životního prostředí v naší městské části, kdy prioritou musí být zajištění čistoty veřejných prostranství a až poté lze vymýšlet a realizovat další, byť bohulibé nápady.

20. 6. 2019  Rada MČ Praha 4 včera schválila dotační program na podporu akumulace a využití srážkových vod, kterým jsem zrevidoval původní návrh předchozího radního vysoutěžené (typizované) nádoby darovat. Věřím, že takto si občané budou moci narozdíl od původního návrhu vybrat takovou retenční nádrž, která jim rozměrově, vzhledově i materiálově bude nejlépe vyhovovat a využijí ji k zamýšlenému účelu.

30. 5. 2019  K oslavám 100. výročí od založení Vodohospodářského institutu jsem pro zaměstnance zorganizoval plavbu historickým parníkem Vltava z Podbaby pod Karlův most a zpátky. Bylo nádherné počasí, čepované pivo, skvělá uvolněná nálada. A bylo vidět, že si to více než stovka lidí náramně užila. Více ve fotogalerii.

19. 5. 2019  Chcete být slyšet? Potřebujete se poradit? Tíží Vás něco v naší městské části nebo naopak máte nápad pro její rozvoj, který si nechcete nechat jen pro sebe? Sjednejte si se mnou schůzku nebo za mnou přijďte na radnici. Těším se na Vás.

13. 5. 2019  Srdečně Vás zvu na putovní výstavu při příležitosti 100. výročí od založení Výzkumného ústavu vodohospodářského T. G. Masaryka. Výstava, kterou jsem autorsky zaštítil a která se kromě 12 veřejných univerzit zastaví i v Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky, nabízí historický exkurz i průřez současným výzkumem a širokým záběrem vědeckého působení naší instituce v oblasti vody a vodního hospodářství.

11. 5. 2019  Ve 2. květnovém týdnu jsem se zúčastnil několika velmi důstojných pietních akcí, kde jsme společně se zástupci radnice, Armády ČR a České obce sokolské vyjádřili úctu hrdinům a obětem pražského povstání a konce 2. světové války.

24. 4. 2019  Rozhodnutím Zastupitelstva MČ Praha 4 jsem byl zvolen uvolněným radním pro životní prostředí a místní Agendu 21. Této volby si velmi vážím a v souladu s představenými Vizemi pro Prahu 4 (vizte záložku vpravo nahoře) se vynasnažím udělat maximum možného ve prospěch občanů a environmentálního rozvoje Prahy 4.

22. 3. 2019  Při příležitosti Světového dne vody jsem byl pozván do Studia 6 České televize pohovořit o průběhu letošní zimy a jejího vlivu na zmírnění dlouhodobého sucha.

25. 2. 2019  V březnovém čísle radničního časopisu Tučňák vyjde můj příspěvek k tématu umělých biotopů, které bych rád dále rozvíjel, podporoval a bude-li vůle, tak i na území naší městské části zrealizoval.

17. 1. 2019  Rozhodnutím Rady MČ jsem byl jmenován členem redakční rady časopisu Tučňák, který pravidelně dostávají všichni občané naší městské části do svých schránek. Věřím, že se mi s kolegy podaří dát našemu časopisu novou, čtenářsky přívětivější tvář.

20. 12. 2018  Rozhodnutím Rady MČ Praha 4 jsem byl jmenován členem komise rady pro životní prostředí a členem rady pro místní Agendu 21. Těším se na spolupráci s Vámi, přijďte na jednání.

5. 11. 2018  Městský soud v Praze vyhověl stížnosti naší oblastní organizace na výsledek voleb podaný mým jménem na přezkum volebního výsledku. Rozhodnutím jsme pro naše hnutí získali 8. mandát a výrazně tak posílili náš zastupitelský klub.

8. 10. 2018  Ve volbách 2018 do zastupitelstev obcí jsem obhájil svůj mandát za hnutí ANO na další čtyřleté období jako zastupitel MČ Praha 4. Velmi mě těší druhý nejvyšší počet preferenčních hlasů, čehož si velmi vážím a svým voličům za ně děkuji.